PARADONTOZĘ MOŻNA WYLECZYĆ

Paradontoza często rozwija się dyskretnie i podstępnie, więc właściwą diagnozę może postawić tylko stomatolog podczas konsultacji. Dlatego też tak istotne są regularne wizyty w gabinecie dentystycznym. Ale czym właściwie jest „paradontoza”?

Zacznijmy od początku: przyzębie to tkanki okalające ząb i utrzymujące go w kości. W ich skład wchodzą: dziąsła, kość gąbczasta wyrostka zębodołowego szczęki i żuchwy, cement korzeniowy, a także różnego rodzaju więzadła mocujące ząb w zębodole. W wyniku stanu zapalnego dochodzi do niszczenia tych stanowiących oparcie tkanek, czego rezultatem jest osłabienie umocowania zęba, a w najgorszym wypadku – ich utrata. Paradontoza to przewlekła choroba atakująca nasze dziąsła, która na szczęście jest uleczalna.

W krajach uprzemysłowionych obserwuje się znaczący spadek zapadalności na próchnicę, dzięki prowadzonej na szeroką skalę profilaktyce w jej zwalczaniu. Jednak paradontoza, mimo, iż niemal równie powszechna i niebezpieczna dla zębów, jest na ogół lekceważona. Warto wiedzieć, że ze względu na częstość występowania, choroby przyzębia (podobnie jak próchnica) są zaliczane do chorób społecznych. W Polsce aż ok. 40% dzieci i młodzieży oraz prawdopodobnie ok. 40-50% dorosłych cierpi na periodontopatie, czyli różnego typu problemy z tkankami przyzębia. Czasami ludzie z paradontozą nawet nie zdają sobie sprawy, co im dolega. Odpowiedzią, a zarazem ratunkiem na ich dolegliwości staje się nauka zwana periodontologią (paradontologią).

Przyzębie

Skąd biorą się kłopoty?

Główną przyczyną chorób przyzębia (periodontopatii) jest niedostateczna, nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Uwarunkowania genetyczne, na które zwykliśmy zrzucać całą winę, jedynie sprzyjają reakcji przyzębia na płytkę nazębną i kamień. W rzeczywistości przyczyn jest znacznie więcej i nie są do końca oczywiste.

Oprócz niewłaściwej higieny, innymi przyczynami chorób dziąseł są:
 • palenie papierosów;
 • nadużywanie alkoholu;
 • niewłaściwa dieta (nie dostarczająca wszystkich witamin i minerałów);
 • inne choroby współistniejące, np. cukrzyca i zaburzenia metaboliczne, problemy z układem krążenia, obniżona odporność organizmu np. w białaczce, a nawet choroby opierające się na zaburzeniach odżywiania tj. anoreksja i bulimia;
 • wady zgryzu prowadzące do zmian w przyzębiu;
 • osad, drobnoustroje (np. bakterie Porphyromonas gingivalis), płytka nazębna, kamień nazębny;
 • wahania hormonalne, które towarzyszą menstruacji, ciąży, menopauzie (dziąsła są wtedy bardzo podatne na stany zapalne).

 

Gdy ruszają się zęby

Początkowe stadium parodontozy przebiega prawie bezobjawowo. Często są to niewielkie krwawienia z dziąseł, obrzęk, obnażenie korzeni zębów, nieprzyjemny zapach i posmak w jamie ustnej. Bardzo często takie symptomy są bagatelizowane i ludzie zgłaszają się do dentysty zbyt późno. Nagle okazuje się, że pozornie zdrowy ząb rusza się, boli, a na dziąśle rozwinął się ropień. Chorobę na ogół zwiastuje zapalenie dziąseł spowodowane nawarstwianiem się płytki bakteryjnej i powstawaniem kamienia nazębnego. Z czasem dziąsła odsłaniają korzenie zębów, tworzą się głębokie kieszonki, w których gromadzą się bakterie i resztki pokarmowe. Wydzielane w procesie zapalnym substancje mają właściwości toksyczne, osteolityczne czyli niszczące, następuje więc degeneracja kości, która ulega rozpuszczeniu. Kieszonki dziąsłowe coraz bardziej pogłębiają się, czasem ropieją, linia dziąseł przesuwa się, odsłaniając coraz bardziej szyjki zębowe. Rezultatem tych procesów jest osłabienie struktury kostnej, rozchwianie zębów, a następnie ich wypadanie. Utrata zębów to zaawansowany i najbardziej tragiczny w skutkach etap tej choroby, co jest sygnałem alarmującym, by natychmiast udać się do stomatologa lub konkretnie periodontologa, czyli stomatologa specjalizującego się w leczeniu chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej.

Jak to się leczy?

Jako nieliczni w Polsce wykonujemy badanie cyfrową sondą periodontologiczną PA-ON,  która pozwala na wczesne rozpoznanie chorób przyzębia, minimalizację ryzyka ich powstania oraz kontrolę przebiegu terapii w przypadkach już zaawansowanych. Wyniki są widoczne natychmiast na diagramie periodontologicznym. Badanie to zapewnia pełną wiarygodność i pozwala ocenić zarówno ryzyko, jak i postęp choroby.

Wczesne stadia choroby leczy się metodami zachowawczymi. Każdy Pacjent w pierwszej kolejności przechodzi zabieg higieny profesjonalnej, podczas którego higienistka stomatologiczna dokładnie usuwa złogi: kamień i płytkę nazębną, poleruje powierzchnię zębów - i tym sposobem zabezpiecza je przed nadwrażliwością oraz szybkim pojawianiem się osadu. Następnie instruuje nas jak dokładnie, w zależności od indywidualnych potrzeb, myć i troszczyć się o nasze zęby, by zminimalizować ryzyko nawrotów. To ważny etap leczenia periodontologicznego, który nauczy nas odpowiednich nawyków. Następne etapy leczenia przeprowadza lekarz. Aby pozbyć się szkodliwej flory bakteryjnej, przywrócić równowagę w kieszonkach dziąsłowych lub umożliwić pojawienie się nowego przyczepu dziąsłowego stosujemy system Vector. Zabieg tym nowoczesnym urządzeniem jest mniej inwazyjny niż zabiegi chirurgiczne, bardziej komfortowy dla Pacjentów, a przede wszystkim minimalizujący prawdopodobieństwo interwencji chirurga.

W przypadkach zaawansowanego stadium choroby, a także wtedy, kiedy chcemy wykonać sterowaną regenerację tkanek, konieczna jest interwencja chirurgiczna. Są to zabiegi nazywane kiretażem, gingiwektomią, a bardziej zaawansowane - operacjami płatowymi. Oprócz zabiegów na korzeniach i kieszonkach dziąseł, wykonuje się tu także korekty chirurgiczne dziąsła, kości oraz stosuje się preparaty pozwalające na regenerację utraconej kości i tkanek przyzębia.

Nowoczesne metody odtwarzania tkanek

W naszym gabinecie Pacjentom leczonym periodontologicznie możemy zaproponować leczenie z wykorzystaniem technik najnowszej generacji, m.in. sterowanej regeneracji tkanek (GBR).

Emdogain® - to materiał biologiczny wytwarzany z zawiązków zębów prosiąt (tzw. białko szkliwne). Żel aplikowany jest na odpowiednio przygotowanym korzeniu zębiny podczas zabiegu płatowego (flap-a). Białka pochodzenia świńskiego w preparacie Emdogain są niemal tak samo zbudowane jak te ludzkie, stąd tak znakomite efekty stymulacji regeneracji tkanek przyzębia.

Kolejnym nowoczesnym preparatem służącym odbudowywaniu kości jest Bio-Guide® - błona kolagenowo-resorbowalna, która separuje miejsce uszkodzenia od szkodliwych w tym wypadku tkanek nabłonkowych. Następnie tworzy strefę, do której mogą wnikać, powielać się w nim i różnicować komórki macierzyste, których działanie polega na stymulacji regeneracji kości.

Ubytki kości można także uzupełniać substytutem kości Bio-Oss®, czyli granulatem naturalnej kości pochodzącej od organizmów zwierzęcych. Przez wielu stomatologów jest on uważany za najbardziej ekonomiczny i znany materiał tego typu. Wraz z błoną Bio-Guide stanowią potężny oręż w dziedzinie naturalnej regeneracji kości i tkanek. W stomatologii regeneracyjnej są to najczęściej na świecie stosowane biomateriały (np. Bio-Oss znalazł zastosowanie u ok. 5 mln pacjentów na całym świecie, co jest udokumentowane wieloma publikacjami naukowymi i praktykami w gabinetach dentystycznych).

Coraz częściej do uzupełniania ubytków kości stosuje się także przeszczep własnej kości Pacjenta. Warunkiem zastosowania tych rewolucyjnych osiągnięć nauki w dziedzinie periodontologii jest całkowite wyleczenie jamy ustnej, perfekcyjna higiena, a także współpraca Pacjenta z lekarzem i higienistką. Pamiętajmy, że w dbałość o pełny, harmonijny zgryz to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia. Ważne, aby rozkład sił w trakcie przeżuwania pokarmów był identyczny w każdym miejscu, co ostatecznie przekłada się na odciążenie struktur kostnych przyzębia.

Higienicznie i pod kontrolą

Na ogół, bo w ponad 90% przypadków klinicznych, to profilaktyka i odpowiednia dbałość o higienę jamy ustnej wystarczy, by przeciwdziałać rozwojowi choroby i degeneracji kości. Do czyszczenia miejsc trudno dostępnych zaleca się różne środki, np. klasyczne nici dentystyczne, nici typu Super Floss, wykałaczki stomatologiczne, irygatory, specjalne szczoteczki do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych (tzw. szczoteczki interdentalne) i inne (płyny do płukania ust, np. Parogencyl, Silicol Dental, Corsodyl, Eludril, Solcoseryl).

Higienistka podczas zabiegu profesjonalnego oczyszczania zębów nie tylko usunie kamień i nalot nazębny, przywracając naturalną biel zębów, ale także dobierze odpowiednią szczoteczkę i środki pomocnicze oraz zademonstruje jak ich prawidłowo używać. Wczesne postacie parodontopatii rozpoznaje się na podstawie badania, popartego zdjęciami radiologicznymi i przeprowadzonego przez lekarza periodontologa. Jeżeli specjalista potwierdzi początki rozwoju choroby, można w znacznym stopniu spowolnić jej postęp, a nawet zahamować jej wzrost dzięki regularnym wizytom w gabinecie i utrzymywaniu właściwej higieny jamy ustnej.

Ważne jest postępowanie profilaktyczne:

 • spożywanie pokarmów bogatych w białko, wapń, witaminy (szczególnie C i K), minerały o małej zawartości węglowodanów;
 • pożywienie, które zmusza do rozgryzania, rozdrabniania i żucia;
 • racjonalny tryb życia (ruch, świeże powietrze, unikanie używek tj. alkohol, nikotyna);
 • wczesne usunięcie próchnicy, wad zębowo-zgryzowych, osadów, kamienia nazębnego.